A lakásfelújítás mindig felméréssel &
költségvetés készítéssel kezdődik.
Mi is azzal kezdjük.
Kezdhetjük?
Időpontegyeztetéssel kezdünk. Egyeztetünk találkozót a helyszínen, elmesélik nekem, mit szeretnének. Méricskélek, rajzolgatok. Hát így kezdődik az ismeretségünk.
Első lépésként elkészítem a lakás számítógépes modelljét, rajtra a főbb méretekkel. Átküldöm emailben, kérem, hogy ellenőrizzék a főbb méreteket. Csak a méretellenőrzés után folytatom a munkát. (Előfordul, hogy nyílásokat, falakat felejtek ki. De a tulajdonos látja, azonnal észreveszi.)

A méretellenőrzés .pdf formátumban történik. Létezik egy 3 dimenziós .pdf formátum, Adobe fejlesztés.
A közismert Adobe Reader biztonsággal olvassa. Más pdf olvasók többnyire nem olvassák. Azok csak üres fehér papírt mutatnak. Úgy tudja olvasni, ha letölti a számítógépre és beolvassa az AdobeReader-be. Ha másképp csinálja, csak fehér képernyőt lát. Akkor nem AdobeReader-be olvasta be, a fehér képernyő azt jelenti.
Amikor túl vagyunk a méretellenőrzésen, jóváhagytuk azt, kezdem kitölteni az Excel munkadíj lapját. Olyan módon, hogy a mennyiségeket a modellen mérem, s un. mérőképeket is mellékelek.
Ez lesz a költségvetés vázlat, ami díjmentes.
A vázlatban nincsenek anyagmennyiségek, és a felmerülő tennivalóknak csak nagy része kerül bele. A saccoláshoz már ez is nagy segítség.
Viszont, a feltüntetett mennyiségek, mérőképekkel együtt már a saját lakásuk modelljéről származnak..

A következő lépés, amikor a táblázatba bekerülnek a feltűnően kimaradt tételek és az anyagok, s az a cél, hogy megtudjuk mennyi lesz a vége.
Ez már fizetős feladat.
A költségvetés kidolgozása 20 ezer Ft-ba kerül. (Ez egy szakmunkás egy napi bére.)
Az Excel táblázatunknak három érdekessége van:
- A mennyiségekből két oszlop van. Az első oszlophoz nem nyúlunk többet az aláírás után. A második oszlopba pedig a megvalósult mennyiségek kerülnek. Így könnyű nyomon követni, hogy a valóságban miben tértünk el az eredeti tervektől.
- S látható ott egy kék függőleges oszlop. Az oszlop egyik oldalán az van, ami még kell, a másik oldalán az, ami kész.
- A heti elszámoláskor egy-egy színt rendelhetünk a héthez, így egyből jól követhető, mi történt a héten.